Rejestracja
Forum KS Start Rymanów Strona Główna
FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu  Forum KS Start Rymanów Strona Główna » Juniorzy

Autor Wiadomość
PENARDINHO
..::Orlik Member::..
..::Orlik Member::..



Dołączył: 24 Mar 2006
Posty: 6 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: 25 Mar 2006 19:14 Back to top

Klub Sportowy "Start" Rymanów

W latach dwudziestych, w Rymanowie coraz większą popularność zdobywa sport i piłka nożna. W 1928 roku działacze sportowi występują do Zarządu Gminy w Rymanowie z prośbą o przyznanie placu na boisko sportowe. Po pozytywnym rozpatrzeniu prośby, w latach 1929-1933 trwała budowa boiska piłkarskiego. Było to ogromne osiągnięcie, ponieważ drużyny piłkarskie mogły wreszcie wyjść z przysłowiowego podwórka i toczyć walkę sportową na prawdziwym boisku. Zanim do tego doszło, nieodzowny stał się wysiłek, w celu wybudowania boiska, wielu mieszkańców miasteczka na czele z działaczami i zawodnikami zobowiązało się do wywiezienia po 100 taczek ziemi i wkopania 4 słupków ogrodzeniowych. Koszty materiałów i robocizny fachowej pokryto ze składek członkowskich.

Posiadanie boiska sportowego umożliwiło ujęcie życia sportowego w ramy organizacyjne. Powstały kluby sportowe: Klub Sportowy "Strzelec" i Klub Sportowy "Zorza" oraz żydowskie kluby sportowe, które występowały pod nazwami KS "Hagibor", "Mabkabi", "Radifa". Prezesem KS "Strzelec" był Jan Kucharski, trenerem Marian Księżyk.

Wśród zawodników i działaczy tego okresu napotykamy na takie nazwiska jak m.in. wspomniani Jan Kucharski, Marian Księżyk, oraz Kazimierz Mazurkiewicz, Gustaw Machel, Piotr Opałko, Stanisław Lorenc, Bolesław Kilar, Bolesław Pryga, Paweł Szepieniec, Stanisław Nowotarski, Tadeusz i Józef Pniakowie, Wojciech i Kazimierz Zmarzowie, Zygmunt Kubrakiewicz, Stanisław Krzysztyński, Mieczysław Sochacki, Stanisław Wołczański, Bolesław Filar, Franciszek Szajna i Józef Ziobro.

W 1934 roku zarejestrowano oficjalnie w klasie "C" drużynę piłkarską a jej pierwszym trenerem był wspomniany już Marian Księżyk - naczelnik miejscowej poczty. Datę tę uważa się za początek piłki nożnej w Rymanowie.

Pierwsze buty piłkarskie wykonali bezpłatnie miejscowi szewcy, ze skóry ofiarowanej przez braci Szpieńców, zaś stroje sportowe uszyły żony działaczy i zawodników klubu.

Miejscowy stadion był jedynym tego typu obiektem w okolicy, a drużyna piłkarska w sposób mobilizujący oddziaływała na sąsiednie wsie. Wkrótce założono kluby "Strzelca" w Posadzie Górnej i Wróbliku.

Rymanowscy piłkarze w latach 1935-1939 rozgrywali mecze z takimi drużynami jak: "Legia" Krosno, WKS Tarnów i "Resovia" a efektem tych spotkań był awans drużyny do klasu "B".

W 1945 roku, po odzyskaniu niepodległości powołano, z inicjatywy Jana Kucharskiego, Józefa Hanusa i Bolesława Filara, Klub Sportowy "Grom" Rymanów. Obok nich w klubie działali m.in.: Karol Jaworski, Józef Smoleń s. Michała i Dominik Sołtysik.

Pierwszy mecz drużyna "Gromu", prowadzona przez księdza Franciszka Szajnę, rozegrała w lipcu 1945 roku z drużyną "Huty" Krosno, który zakończył się zwycięstwem piłkarzy z Rymanowa 3:2.

W początkowym okresie działalności w drużynie "Gromu" występował Michał Pełepyszyn były zawodnik "Pogoni" Lwów, a następnie drużyn krośnieńskich.

W dniu 3 września 1945 roku piłkarska reprezentacja Rymanowa rozegrała zwycięski mecz z reprezentacją - 8 Dywizji /Drezdeńska/ Piechoty im. B. Głowackiego /4:3 lub 7:5/. W tym meczu zagrali m.in. Jan Mazurkiewicz, Bronisław Sołtysik, Michał Rajchel, Mieczysław Trygar, Józef Sołtysik, Michał Pełepyszyn, Mieczysław Mazurkiewicz, Michał Filar, Dominik Sołtysik, Bronisław Pelczar i Józef Niemczyk.

Do znaczniejszych osiągnięć tego okresu należy zaliczyć zwycięstwo 2:1 nad "Orłem" Gorlice.

W 1946 roku drużyna rymanowska rozpoczęła rozgrywki w klasie "C", by po roku awansować do klasy "B". Wyjeżdżano wówczas na mecze do Leska, Sanoka, Krosna, Jasła, Brzozowa i Gorlic.

Klub zmienił nazwę na SKS "Rymanowianka" i działał pod patronatem Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", a jego prezesem był Bolesław

Filar. Na początku lat 50-tych, następuje kolejna zmiana nazwy klubu na "Włókniarz". Jego pracą kierował Józef Smoleń s. Michała. W 1953 roku klub przyjął dotychczas obowiązującą nazwę Spółdzielczy-Rzemieślniczy Klub Sportowy "Start".

W roku 1955 piłkarska drużyna seniorów spadła do klasy "C", lecz w dwa lata później awansowała do klasy "A".

Na przełomie lat czterdziestych i piędziesiątych, w drużynie seniorów grali m.in. tacy zawodnicy jak: Witold Gałkowski, Bronisław Trygar, Władysław, Wołczański, Tomasz Głowacki, Bronisław Pelczar, Stanisław Rygiel, Mieczysław Trygar, Stanisław Pniak, Michał Filar, Kazimierz Niemczyk, Mieczysław Federkiewicz, Mieczysław Mazurkiewicz, Władysław Zarzycki, Marian Kindelski, Józef Niemczyk, Czesław Nowotarski, Czesław Rabada, Jan Mazurkiewicz, Michał Kilar, Bronisław Sołtysik.

Juniorzy w 1955 roku, zdobyli mistrzostwo województwa rzeszowskiego pozostawiając za sobą takie drużyny jak: "Resovia", JKS Jarosław, "Stal" Dębica, "Polonia" Przemyśl i inne.

Pamiętne mecze "Start" - "Lublinianka" /4:3, 1:1/ oraz "Start" - CWKS Warszawa /4:2, 1:2/ awansowały dotychczas nieznaną w Polsce drużynę do finałów mistrzostw Polski juniorów, który odbył się w 1955 roku we Wrocławiu.

W doborowym towarzystwie wraz z "Garbarnią" Kraków, "Startem" Chorzów i ŁKS Łódź w konsekwencji juniorzy "Startu" rymanowskiego zajęli czwarte miejsce, co i tak było ogromnym osiągnięciem. Uczestnikami w/w mistrzostw Polski byli następujący piłkarze: Zbigniew Kilar, Bronisław Głowacki, Józef Wołczański, Czesław Pelczar, Władysław Litarowicz, Bogumił Wieczorek, Roman Jochym, Adolf Filar, Stanisław Sołtysik, Roman Ruchalski, Mieczysław Kilar, Władysław Paczkowski, Marian Maślany i Jan Kilar. Trenerami drużyny byli: Wojciech Zmarz i Stanisław Janczura.

Po zakończeniu mistrzostw, Stanisław Janczura odszedł do pracy trenerskiej w "Stali" Sanok, a niektórzy zawodnicy jak Zbigniew Kilar i Stanisław Sołtysik przeszli do "Legii" Krosno. Pozostali juniorzy rozpoczęli grę w drużynie seniorów, natomiast nowy skład juniorów zmuszony był opuścić szeregi ligi okręgowej.

W sierpniu 1959 roku, odbyła się uroczystość 25-lecia klubu sportowego podczas której dokonano oceny dotychczasowej działalności, a także wyrażono podziękowanie tym wszystkim, którzy udzielali różnorodnej pomocy. W czasie obchodów jubileuszu prezesem był Andrzej Maślany, a w klubie działali m.in. Bronisław Sołtysik, Kazimierz Janowski, Bronisław Pelczar,Mieczysław Mazurkiewicz,Tadeusz Pniak, Franciszek Krukar, Edward Gorczyca, Jan Szajna, Stanisław Tomkiewicz, Józef Sołtysik, Stanisław Bigos, Stanisław Zając.

Na początku lat 60-tych, drużyna seniorów odnosiła szereg sukcesów pod okiem trenerów Michała Pełepyszyna i Józefa Sołtysika - dyrektora miejscowego Liceum Ogólnokształcącego. Ten pierwszy 17 lipca 1964 roku odchodzi do pracy w "Legii" Krosno, a obowiązki po nim przejmuje Wojciech Zmarz.

W 1966 roku drużyna seniorów zdobywa mistrzostwo klasy "A" i upragniony awans do III ligi. Obecność "Startu" w III lidze trwała 3 sezony, a grali wówczas tacy zawodnicy jak: Ignacy Bolanowski, Antoni Futera, Zbigniew Sołtysik, Michał Niemczyk, Michał Mazurkiewicz, Stanisław Potoczny, Michał Gubała, Adolf Filar, Marian Kilar, Czesław Pelczar, Stanisław Sołtysik, Andrzej Zmarz, Władysław Pulnar, Czesław Szajna, Antoni Maślany, Józef Szul, Andrzej Jasłowski, Ryszard Cetnarski, Adam Litwin, Jan Penar, Franciszek Penar, Miachał Litarowicz, Jan Wiernusz, Jan Potasiewicz, Józef Niemczyk.

Bezpośrednią przyczyną spadku drużyny do klasy "A", po trzyletnim pobycie w III lidze, było zakończenie kariery piłkarskiej przez kilku podstawowych zawodników, a także odejście innych do klubów w Rzeszowie, Krośnie i Sanoku.

Lata 70-te, to regres rymanowskiego piłkarstwa oraz słaba praca klubu. Piłkarska drużyna seniorów spadła do klasy "C" i przez kilka lat nie mogła nawiązać do świetnych tradycji swoich starszych kolegów. Po odejściu Wojciecha Zmarza, trenerem został Ernest Sulik z Krosna, a następnie Stanisław Źrebiec - nauczyciel LO w Rymanowie.

W 1976 roku prezesem klubu był Józef Szwarc, a piłkarska drużyna seniorów awansowała do klasy "B".

Dzięki dobrej współpracy i wsparciu miejscowych władz administracyjnych, na czele z ówczesnym Naczelnikiem Miasta i Gminy Januszem Koniecznym rozpoczęto modernizację stadionu, polegającą na budowie krytej trybuny, pawilonu sportowego wraz z częścią hotelową oraz ogrodzenia płyty głównej.

W styczniu 1981 roku na funkcję prezesa wybrano wspomnianego już Naczelnika Miasta i Gminy Rymanów - Janusza Koniecznego, który potrafił skupić wokół klubu ofiarnych działaczy społecznych, takich jak: Józef Kaczor, Czesław Pelczar, Andrzej Zmarz, Antoni Maślany, Jan Sołtysik, Eugeniusz Sołtysik, Adolf Filar, Stanisław Potoczny, Marian Zarzycki, Janusz Janowski, Andrzej Jasłowski, Tadeusz Sołtysik, Stanisław Janowski, Bogumił Wieczorek, Jan Barczyk, Stanisław Glazer, Andrzej Nowotarski i innych i wraz z nimi rozwijał rymanowski sport, w tym przede wszystkim sekcję piłki nożnej. "Start" zyskał sympatię i wsparcie finansowe nie tylko od załogi wiernej mu Garbarni, ale także od innych zakładów. Do kasy klubowej zaczęły wpływać także nieznaczne dochody z imprez, a przede wszystkim z wynajmu autobusu zakupionego przez Urząd Miasta i Gminy. Wydatki ówczesne nie były zbyt wysokie. Piłkarzy trenowali prawie społecznie trenerzy: Czesław Pelczar, Antoni Maślany i Andrzej Zmarz.

W skład drużyny, która okazała się najlepsza na półmetku podkarpackiej klasy wojewódzkiej - jesień 1981 rok wchodzili następujący piłkarze: bramkarze - Stanisław Białas i Leszek Pelczarski; obrońcy - Józef Mazurkiewicz, Bogusław Wais, Wojciech Paczkowski, Józef Sołtysik, Ryszard Pelczarski, Gabriel Sołtysik, Marek Głowacki, Stanisław Niemczyk, pomocnicy i napastnicy - Marian Sołtysik, Tadeusz Czubiński, Paweł Kinelski, Marian Sołtysik, Marian Smerecki, Andrzej Mariarz, Bogusław Szorf, Jerzy Krukar i Janusz Oberc, a także Janusz Smerecki, Janusz Nikody, Marian Kochański i Jerzy Sołtysik.

W roku 1982 seniorzy wywalczyli awans do klasy okręgowej, a następnie do międzywojewódzkiej.

Do klubu powrócili dawni zawodnicy, jak Jerzy Tworek, Jan Potasiewicz i Władysław Sołtysik, a ponadto z innych klubów pozyskano Andrzeja Papciaka i Andrzeja Zajączkowskiego, Janusza i Wiesława Prajznerów, Kazimierza Waisa, Zbigniewa Zajdla, Jana Walusa, Stanisława Rozenbajgra.

Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że batalia w klasie wojewódzkiej 1981/82 przebiegała pod dyktando piłkarzy z Rymanowa. Miniony sezon młodzi startowcy /przeciętna wieku 21 lat/ zamknęli bilansem, w którym figuruje 20 zwycięstw, 2 remisy i 4 porażki. Rekordzistą pod względem rozegranych spotkań był Andrzej Mariarz /26 występów/ oraz Tadeusz Czubiński, Bogusław Wais i Marian Sołtysik po 25.

Pierwszy mecz w klasie "M" na własnym boisku z "Resovią" II wygrany 1:0, uskrzydlił zawodników i chociaż nie zawsze wygrywali, ambicji do walki sportowej na boisku, tej drużynie nie brakowało.

W drużynie juniorów na wiosnę 1982 roku grali m.in. Jerzy Zaforemski, Krzysztof Stapiński, Marian Smerecki, Marian Pulnar, Bogusław Zaforemski, Józef Penar, Ryszard Zima, Zdzisław Ziemiański, Marek Rygiel, Stanisław Smerecki, Jerzy Oberc i Stanisław Dankiewicz.

W 1984 roku rymanowski klub uroczyście obchodził 50-lecie klubu sportowego i 30-lecie KS "Start". Z tej okazji oprócz uroczystej akademii i spotkania towarzyskiego, odbyło się wiele imprez sportowych. Zasłużonym działaczom i zawodnikom wręczono odznaczenia, puchary i dyplomy.

Drużynę juniorów trenował nadal Stanisław Źrebiec, który pozyskiwał do niej coraż więcej zawodników. I tak oprócz wyżej wymienionych występowali w niej także: Wojciech Kaczor, Krzysztof Litarowicz, Piotr Litarowicz, Wiesław Buczek i Artur Sołtysik.

Trener trampkarzy miał wówczas do dyspozycji 24 zawodników, a wśród nich największe postępy czynili: Grzegorz Halecki, Ireneusz Cetnarski, Robert Ziajka, Wojciech Sołtysik, Witold Nikody, Wojciech Kaczor, Robert Czubiński i Piotr Kilar. Ponadto w drużynie grali: Rafał Wojtoń, Bogdan Masnik, Robert Pitrus, Robert Oberc, Piotr Czyż, Zbigniew Oberc, Hubert Sołtysik, Józef Michnowicz, Tomasz Cypcar, Ireneusz Kaczka i Piotr Penar. Dobre przygotowanie techniczne, wybieganie i skuteczność strzelecka pozwoliły na zdobycie w sezonie 1983/84 tytułu wicemistrzowskiego w klasie trampkarzy.

W 1984 roku z drużyny seniorów odeszło siedmiu starszych wiekiem zawodników, a nowi nie zawsze potrafili dorównać swoim poprzednikom, dlatego też przestano marzyć o awansie do III ligi, a uwagę skoncentrowano na utrzymaniu się w klasie "M". Drużynę seniorów trenowali nadal Czesław Pelczar i Andrzej Zmarz. Po reorganizacji utworzono klasę "M" krośnieńsko-przemyską składającą się z 14 drużyn. Nie był to szczęśliwy okres dla drużyny seniorów, ponieważ w roku 1990 ponownie znalazła się w klasie okręgowej.

W drużynie najczęściej wówczas grali: Piotr Litarowicz, Zdzisław Dębicki, Robert Czubiński, Józef Krzysztyński, Krzysztof Litarowicz, Paweł Szul, Wojciech Kaczor, Roman Penar, Jacek Bolanowski, Jacek Anczakowski, Grzegorz Halecki, Tadeusz Janowski, Jacek Litwin, Marek Penar, Andrzej Śliwka i Artur Sołtysik.

Prezesem klubu był nadal Janusz Konieczny - Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rymanowie, a jego zastępcą Józef Kaczor, zarazem prezes OZPN w Krośnie. Funkcję kierownika drużyny pełnił Marian Litarowicz.

Na początku lat 90-tych Czesław Pelczar, Andrzej Zmarz i Antoni Maślany oprócz drużyny seniorów, trenowali także drużyny trampkarzy i juniorów.

W jesieni 1993 roku drużyna trampkarzy występowała w następującym składzie: Dariusz Grudzień, Artur Rabada, Grzegorz Kamiński, Łukasz Gancarz, Sebastian Hanus, Tomasz Mazurkiewicz, Bartłomiej Biel, Łukasz Maślany, Michał Garnearczyk, Łukasz Ziajka, Gabriel Rygiel, Sebastian Konderak, Sebastian Kamiński i Marcin Tomkiewicz.

Z dniem 31 grudnia 1993 roku z funkcji prezesa klubu zrezygnował mgr Janusz Konieczny. Wraz z nim z Zarządu odeszło kilku członków, lecz wkrótce ponownie do niego weszli i działają nadal. Po odejściu Janusza Koniecznego, prezesem klubu wybrano Zdzisława Gogniata, a trenerami zostali byli utalentowani piłkarze Stanisław Rozenbajger i Władysław Sołtysik. Drużyna seniorów uczestniczyła w rozgrywkach klasy A.

Po Zdzisławie Gogniacie w 1997 roku funkcję prezesa powierzono Marianowi Litarowiczowi, a kiedy ten w 1998 roku zrezygnował z jej pełnienia, obowiązki prezesa powierzono Jerzemu Krukarowi. Aktualnie trenerem jest Władysław Sołtysik, który trenuje również drużynę juniorów a drużynę trampkarzy trenuje Krzysztof Litarowicz. Kierownikiem sekcji piłki nożnej został wybrany Antoni Maślany, były długoletni bramkarz drużyny seniorów. Z ramienia Zarządu opiekę nad juniorami sprawuje Andrzej Zmarz.

W 1998 roku w "Starcie" Rymanów występowali:



- w drużynie seniorów -Dębicki Zdzisław, Hanus Mariusz, Litarowicz Krzysztof, Wiernusz Krzysztof, Szajna Marcin, Kasprzycki Tadeusz, Krukar Grzegorz, Frydrych Rafał, Litwin Łukasz, Maślany Marcin, Gubała Paweł, Bolanowski Grzegorz, Niemczyk Łukasz, Kołodziejczyk Michał, Prajzner Wiesław, Czubiński Robert, Smoleń Tomasz, Kilar Piotr, Kasperkowicz Marcin, Starzyk Grzegorz, Konderek Mariusz, Michnowicz Lucjan, Franków Sebastian.

- w drużynie juniorów - Kamiński Grzegorz, Ziajka Łukasz, Porada Robert, Pakosz Michał, Sołtysik Marcin, Niemczyk Dariusz, Szepieniec Łukasz, Konderek Sebastian, Mazurkiewicz Tomasz, Rygiel Gabriel, Rabada Artur, Sołtysik Tomasz, Biel Bartłomiej, Oberc Krzysztof, Łatka Grzegorz, Dźwigała Marcin.

- w drużynie trampkarzy - Dźwigała Rafał, Kamiński Przemysław, Nowak Tomasz, Barut Mariusz, Zięba Maciej, Frydrych Paweł, Paczkowski Michał, Małkowski Dominik, Nikody Rafał, Markowski Igor, Pelczarski Jakub, Zięba Łukasz, Rajchel Jakub, Zajdel Tadeusz, Łochmański Grzegorz, Maślany Łukasz, Itner Maciej, Mazurkiewicz Jakub, Krupa Sebastian, Pelczarski Antoni, Nowotarski Jerzy, Maśnik Grzegorz i Maśnik Andrzej.

W tym samym czasie skład Zarządu przedstawiał się następująco: Jerzy Krukar p.o. prezesa, Bogdan Nowotarski - wiceprezes oraz Czesław Pelczar, Antoni Maślany, Marian Litarowicz, Krzysztof Litarowicz, Kazimierz Trygar, Zdzisław Dębicki i Józef Kaczor jako członkowie. W skład Komisji Rewizyjnej wchodzili: Stanisław Glazer - przewodniczący, Zygmunt Szajna i Andrzej Zmarz - członkowie.

Od momentu powstania klubu sportowego w Rymanowie funkcję prezesa pełnili: Jan Kucharski 1934-1939, Bolesław Filar 1945-1951, Józef Smoleń s. Michała 1952-1954, Andrzej Maślany 1955-1959, Franciszek Krukar 1960, Edward Gorczyca 1961, Henryk Reiss 1962-1965, Stefan Dusiński 1966-1970, Tomasz Głowacki 1971-1973, Józef Szwarc 1974-1977, Stefan Dusiński 1978-1980, Janusz Konieczny 1981-1993, Zdzisław Gogniat 1994-1996, Marian Litarowicz 1997-1998 do 07, a od 07.1998 roku Jerzy Krukar.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
msmolo
::Admin::
::Admin::



Dołączył: 23 Mar 2006
Posty: 118 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: 25 Mar 2006 19:49 Back to top

dzięki Ci PENARDINHO!! więcej takich postów


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin